GÓRSKI KARABACH – KONFLIKT ARMENII I AZERBEJDŻANU

Republika Górskiego Karabachu została utworzona u schyłku istnienia Związku Radzieckiego, w wyniku powstania zamieszkujących region Ormian, przeciw władzom Azerskiej SRR. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez większość państw na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Rządzący Armenią prezydent Serż Sarkisjan wywodzi się z Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki.

Od kilkunastu dni walki pomiędzy Azerami a Ormianami przybrały na sile. Zginęły dziesiątki osób. Siły zbrojne Górskiego Karabachu wydały oświadczenie, że „Azerbejdżan dzień po dniu używa broni coraz większego kalibru”. Dodano, że siły azerskie wykorzystywały w poniedziałek w nocy w walkach m.in. systemy artylerii rakietowej BM-30 Smiercz produkcji rosyjskiej, którymi atakowano zarówno cele cywilne, jak i wojskowe. „Azerbejdżan strzela do ludności cywilnej, wykorzystując rakiety i ciężkie działa. Tylko dzięki zdecydowanym działaniom dzielnych sił zbrojnych Górskiego Karabachu udało się utrzymać sytuację pod kontrolą” – powiedział prezydent Armenii Sierż Sarkisjan.

Jako pierwszy zareagował John Dolmayan wstawiając grafikę „With Our Soldiers” wspierając żołnierzy biorących udział w konflikcie

John zamieścił także oświadczenie członka australijskiego parlamentu Johna Alexandera, który potępił agresję Azerbejdżanu wobec Republiki Górskiego Karabachu i ataki na niewinnych cywili, w tym 12 letniego chłopca:

„Ubolewam nad aktami agresji popełnionymi przez wojskowych Azerbejdżanu przeciwko etnicznym Ormianom w Górskim Karabachu, z doniesieniami na ataki cywilów w tym ostrzału szkoły w regionie Martuni, który doprowadził do śmierci 12-letniego chłopca, oraz poważne obrażenia poniosły dwoje innych dzieci ”

Na profilu Shavo Odadjiana pojawiło się zdjęcie przedstawiające żołnierzy z flagą Armenii i Górskiego Karabachu:

Najwięcej całej sprawie poświęca Serj Tankian, na jego profilu facebooka można śledzić informacje na ten temat, między innymi przytoczył wypowiedź Kongresmana z Partii Demokratów:

„Odkąd Azerbejdżan zmierzył się z silnymi i znaczącymi konsekwencjami swej eskalacji politycznej, przemocą oraz automatyczną odmową zgody na międzynarodowe monitorowanie „Lini Kontaktu”, istnieje niewielka szansa na rozwiązanie konfliktu i uniknięcie rozlewu krwi.”

Swój głos zabierają także pozostałe osoby związane z zespołem, Sevag – brat Serja Tankiana, K’noup Tomopoulos – wokalista zespołu Viza oraz Erwin Khachikian – członek zespołu Serja.

Dodatkowa informacja:
w Dniu jutrzejszym tj. 7 kwietnia odbędzie się zgromadzenie publiczne pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie przy ul. Belwederskiej 49, jest ono organizowane przez Stowarzyszenie Młodzieży Ormiańskiej. Szczegóły w poniższym linku:
Link

~ - autor: soadnews w dniu 6 kwietnia, 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: