SETKI OSOB W HOLDZIE 9 LAT PO SMIERCI HRANTA DINKA

https://i0.wp.com/soadsite.pl/images/news/1111_1.jpg

19 stycznia w Istambule miał miejsce przemarsz ludzi w hołdzie dla brutalnie zamordowanego w 2007 roku Hranta Dinka, przed siedzibą gazety „Agora” dla której pracował jako dziennikarz. Zgromadzenia miały też miejsce w Ankarze oraz stolicy Armenii, Erywaniu. Ludzie pojawili się na ulicach z napisami „Wszyscy jesteśmy Hrantem Dinkiem”; „Wszyscy jesteśmy Ormianami”; „Nie zapomnimy, Nie darujemy”.

„Hrant Dink był bardzo ważną osobą dla Turcji. Wzywał do pokoju. Był to most między narodami Turcji i Armenii. Więc to jest bardzo ważne, aby go uczcić.” powiedział Burhan Kayaoglu, pracownik turystyki.
Wśród protestujących był także polityk Selahattin Demirtas, jeden z dwóch liderów pro-kurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej.

Dla przypomnienia – Hrant Dink był tureckim dziennikarzem ormiańskiego pochodzenia. W 2005 r. został skazany na mocy ‚drakońskiego’ artykułu 301 przez turecki sąd na 6 miesięcy więzienia za wypowiedzi na temat masakry półtora miliona Ormian w Turcji. 19 stycznia 2007 roku Hrant został zamordowany w biały dzień poza biurem gazety Agos w Konstantynopolu. Do zdarzenia doszło krótko po premierze filmu Screamers, w którym udzielił wywiadu. Kilka dni później został zatrzymany morderca, 17 letni Ogun Samast. Turecka policja traktowała go jak narodowego bohatera robiąc sobie zdjęcia z mordercą, który dumnie pozował z Turecką flagą przed kamerami. W 2011 roku, sprawca Samast został skazany na 22 lat i dziesięć miesięcy więzienia za morderstwo. Jego wspólnik, Yasin Hayal, odsiaduje wyrok dożywocia za dostarczanie Ogunowi broni i pieniędzy.
Khatchadour Tankian- ojciec Serja nagrał pieśń upamiętniającą jego osobę (Serj udziela się w chórkach):

Serj Tankian także nawiązywał do Hranta Dinka w swoich wywiadach, poniżej jego wypowiedź na łamach gazety Agora, dla której pracował Dink:
„Wielu Ormian, Greków, Asyryjczyków, Turków i wszyscy inni ludzie na całym świecie, którzy szanują historię i prawa człowieka, są zmęczeni czekaniem na rząd Turcji do przyznania się do zbrodni swoich poprzedników, są zmęczeni przekonywaniem innych rządów, takich jak w USA, aby zmusić Turcję do odrzucenia jej nieprzemyślanej, amoralnej i kłamliwej polityki. Jest wielu ludzi sumienia w Turcji, którzy postawili swoje życie na linii do walki o prawdę w tej sprawie, w tym wasz były redaktor- Hrant Dink. Czas prawdy już nadszedł. Nie ma od niego odwrotu. ”

Film Screamers: Link
Dokumentalny film „Screamers” opowiada o ludobójstwach XX wieku zaczynając od zagłady Ormian w 1915 roku przez Holokaust, Bośnię i Rwandę widzianych oczyma członków kapeli. Film kończy historia 96 letniego dziadka wokalisty- Serja Tankiana, który przeżył eksterminację Ormian w Turcji.

~ - autor: soadnews w dniu 20 stycznia, 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: