REWOLUCJE WOKÓŁ „LUDOBÓJSTWA”, PREMIERA „1915” ORAZ BUDOWA SCENY W STOLICY!!

REWOLUCJE WOKÓŁ "LUDOBÓJSTWA", PREMIERA "1915" ORAZ BUDOWA SCENY W STOLICY!!

Temat „Ludobójstwa Ormian” i 100-rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń pojawia się na językach coraz częściej.
Media na całym świecie informują o zdarzeniach, które zwiększają napięcie przed obchodami kwietniowych wydarzeń, a wiele autorytetów przestaje milczeć wobec akcji nakreślających to, co faktycznie stało się wiek temu.

Nieprawdopodobne i wręcz oburzające wydaje się stwierdzenie „Zapomnianego Ludobójstwa” 1,5 miliona ludzi, a jeszcze bardziej zatrważające, gdy słyszy się słowa Adolfa Hitler’a „kto po tym wszystkim mówi o anihilacji Ormian?”, kiedy tuż za rogiem czyhał wybuch II Wojny Światowej – tak też ten fakt został ukryty przez rząd turecki, natomiast pojęcie „Ludobójstwo” zostało skonstruowane lata później przez Polaka Rafała Lemkina i użyte w akcie oskarżenia zbrodniarzy wojennych w Norymberdze.

W świetle zbliżającej się rocznicy działo się ostatnio sporo wydarzeń, a jednym z nich jest akcja prowadzona przez reprezentanta stanu Kalifornia, Adama Schiff‚a, który stara się wymusić na Kongresie oraz obecnym Prezydencie USA dotrzymanie obietnicy z 2008 roku o oficjalne uznanie tej tragedii przez Stany Zjednoczone wbrew układom ekonomicznym, jakie to państwo z Turcją utrzymuje (więcej informacji TUTAJ)
Głos w sprawie „Genocide’u” („Ludobójstwa”) mają również celebryci. Jako pierwszy opowiedział się George Clooney, że zamierza uczestniczyć w obchodach, a kilka tygodni przed rocznicą „pielgrzymkę” na Cicernakaberd (kompleks memoriału w stolicy Armenii) odbyła sławna małżonka Kanye West‚a, modelka, aktorka i bizneswoman Kim Kardashian, dodając rozgłosu sprawie swoją obecnością tym bardziej, że jej ojciec Robert jest amerykańskim Ormianinem w trzecim pokoleniu.
Kardashian została powitana na czerwonym dywanie, a popłudniem przyjęto jej wizytę u premiera Howika Abrahamiana.
Celebrytka nawoływała do „upamiętnienia półtora miliona ofiar masakry”, a wcześniej, na swoim blogu oznajmiła, że „czas najwyższy uznać ludobójstwo Ormian”, bo „póki nie zostanie ono uznane za takie na całym świecie, dla mieszkańców Armenii wciąż będzie żywą, bolesną raną” i dodała, że co roku 24-kwietnia sama upamiętnia „niewinne ofiary mordów” dokonanych przez Turków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym silnym głosem w sprawie stulecia okazał się być sam papież Franciszek, który nazwał rzeź z 1915 roku po imieniu mówiąc o „pierwszym ludobójstwie XX-wieku” podczas porannej mszy, w której nawoływał do pojednania narodów tureckiego i ormiańskiego 12-kwietnia, przez co rząd turecki natychmiast zareagował negatywnie i odrzucił spotkanie z duchownym zaplanowane na poniedziałek (dzień później). Sprawa jednak nabrała medialnego rozgłosu.

Kilka dni później (16-kwietnia) kolejny potężny cios zadał Parlament Europejski przyjmując rezolucję upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego na Ormianach i wzywając Turcję do rozliczenia się z historią. Została wystosowana również propozycja o ustanowienie międzynarodowego dnia pamięci o zbrodniach ludobójstwa. Europosłowie odwoływali się w rezolucji do słów papieża sprzed kilku dni – ŹRÓDŁO

Wczoraj (17-kwietnia) światową premierę miał film „1915: The Movie„, który stawia nas przed problemem mówienia prawdy wobec strachu ryzyka straty najwyższej (wspominaliśmy już o nim w news’ie TUTAJ).
Warto przypomnieć chociażby fakt, że obraz ten zostanie wyemitowany również w Erywaniu, 25-kwietnia w dwóch teatrach, a ścieżkę dźwiękową do niego napisał Serj Tankian.

Nakłaniamy również do przyczynienia się do dotarcia świadomości internautów w dniu 24-kwietnia, dzięki podpisaniu oficjalnej petycji o zmianę wizerunku loga Google w symbole Cicernakaberd – dzięki temu każda osoba, która nie może wziąć udziału w obchodach rocznicy w stolicy Armenii wspomoże pamięć o zamordowanych milionach, co w następstwie dopisze kolejną prawdę do podręczników następnych pokoleń:

LINK DO PETYCJI

Na koniec pragniemy przedstawić proces budowy sceny na Placu Republikańskim, który rozpoczął się już 15-kwietnia! Wygląda na to, że sprawa koncertu System Of A Down jest wysokim priorytetem nie tylko zespołu, ale także i władz, żeby wydarzenie to przeszło pomyślnie, jako integralna część obchodów 100-lecia.
Według oficjalnych informacji koncert w Erywaniu jest darmowy, lecz jak podają władze, teren wydzielony dla publiki docelowo pomieści „jedynie” 50000 ludzi – wszyscy zainteresowani nie powinni więc zwlekać z decyzją dostania się na miejsce!

Reklamy

~ - autor: soadnews w dniu Kwiecień 18, 2015.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: