SHAVO PUBLIKUJE NA SWOIM PROFILU WYSTĄPIENIE AMAL CLOONEY

Wczorajszy Post Shavo :

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zdecyduje, czy skazanie za kwestionowanie określenia „ludobójstwo” w przypadku zagłady Ormian przez Imperium Ottomańskie stanowi naruszenie wolności wypowiedzi. Podczas przesłuchania Armenię reprezentowała m.in. adwokat Amal Clooney, żona aktora George’a Clooneya.

Obejrzyj wystąpienie : LINK

Cała sprawa rozpoczęła się od wyroku dla Doğu Perinçeka – tureckiego polityka, który na kilku konferencjach w Szwajcarii publicznie zaprzeczał, że Imperium Ottomańskie dopuściło się zbrodni „ludobójstwa” na Ormianach. Nazywał tę kwalifikację „międzynarodowym kłamstwem”. W 2007 r. szwajcarski sąd skazał go za negowanie historycznej prawdy. Perinçek skierował wówczas skargę do Trybunału w Strasburgu i ją wygrał. Trybunał stwierdził, że naruszono jego prawo do swobody wypowiedzi.

Teraz rząd Szwajcarii wsparty przez rządy Armenii i Francji zaskarżyły tę decyzję do Wielkiej Izby Trybunału. Na rozprawie adwokat Amal Clooney i pozostali prawnicy, reprezentujący Armenię, dowodzili słuszności decyzji szwajcarskiego sądu.

Jak opisuje brytyjski „The Guardian”, zaprzeczanie ludobójstwa Ormian jest prawnie zakazane, poza Szwajcarią, jeszcze w dwóch europejskich krajach: Grecji i Słowacji. Podobne prawo próbowano wprowadzić we Francji, ale uchylił je sąd konstytucyjny.

Brytyjski dziennik dodaje, że Clooney skrytykowała także Turcję o kierowanie się podwójnymi standardami, ponieważ to właśnie w tym kraju ogranicza się wolność słowa.

Turecka strona twierdziła natomiast, że nikt nie kwestionuje dramatycznych wydarzeń z początku XX wieku, lecz ich kwalifikację, dlatego poprzednia decyzja Trybunału była słuszna.

Ostateczny wyrok w tej sprawie poznamy za kilka miesięcy.

Źródło: Wp.pl (na podstawie brytyjskiego dziennika ‚The Guardian’)

EDIT: Znając bezczelność Turcji, możemy spodziewać się zablokowania filmów z udziałem Georga Clooneya na terenie Turcjii. Może to wydawać się dziwne, ale w kraju należącym do NATO wielokrotnie dochodzi do brutalnych stłumień protestów (śmiertelnych) oraz blokowania różnych niewygodnych informacji po blokadę całego serwisu (np. youtube, gdzie dostały się niewygodne nagrania tureckiego rządu dotyczące planów wojskowych w Syrii).

Pamiętajcie że macie możliwość podpisania petycji w sprawie ustawienia przez Google stosownego komunikatu w dniu 100-tnej rocznicy ludobójstwa Ormian 24 kwietnia 2015 roku – Turcja ma już pełne ręce roboty, żeby maksymalnie wyciszyć sprawę ludobójstwa – blokowaniem strony Googli na pewno zasłużą sobie na kolejny rozgłos w tej sprawie : LINK

Reklamy

~ - autor: soadnews w dniu Styczeń 29, 2015.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: