TANKIAN:”CZAS PRAWDY JUŻ NADSZEDŁ. NIE MA OD NIEGO ODWROTU”. WYWIAD Z LIDEREM SYSTEM OF A DOWN.

„Naszym celem jest pomóc zwiększyć świadomość i pokierować ludzi, próbując osiągnąć sprawiedliwość dla ludobójstwa”– to jedno z pierwszych zdań wypowiedzianych przez Serja, jakie padają w artykule tureckiego tygodnika, który chciał poznać istotę, sens oraz cel trasy „Wake Up The Souls”. To wyjątkowe wydarzenie, zapisze się z pewnością zarówno na kartach historii muzyki, polityki, a także dziejów ludzkości, gdyż poprzez swój manifest w temacie ludobójstwa Ormian, zespół potępia również wszelkie działania podjęte w celu eksterminacji ludności czy też jakiegokolwiek pogwałcenia praw człowieka, starając się uczynić świat mądrzejszym i świadomym, by ograniczyć przyszłe zło do jak największego minimum.

https://i0.wp.com/www.musiquefruitee.com/wp-content/uploads/2014/11/Capture-d%E2%80%99%C3%A9cran-2014-11-24-%C3%A0-16.13.35.jpg

W kwietniu przyszłego roku, po raz pierwszy w historii istnienia, System of a Down wystąpi w Armenii. Od początków istnienia formacji, było to marzenie każdego z członków, które w końcu zostanie spełnione. Serj komentuje sprawę następująco:
„Ja sam grałem w Armenii już wcześniej, ale będzie to pierwszy raz dla System Of A Down. Wszyscy członkowie System Of A Down stracili członków rodziny przez ludobójstwo. Myśleliśmy, że będzie to świetny pomysł, aby grać w Erewaniu z okazji setnej rocznicy ludobójstwa Ormian. Jako Ormianie, którzy zwiedzili dużą część świata, to jest to coś, co zawsze chcieliśmy robić. „

https://i0.wp.com/novostink.ru/uploads/posts/2014-11/1416824104_g_image-2.jpg

W wywiadzie poruszony został również temat koncertu w Turcji:
„Staraliśmy się umówić koncert w Stambule, aby stał się częścią naszej trasy. Ale proces uzyskiwania współpracy rządu trwał zbyt długo wraz z nadchodzącym, nowym premierem, więc musieliśmy zrzec się występu, aby móc zakończyć naszą trasę.”

Serj podsumował również, że było już za późno na koncert w Turcji na tej trasie i że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć coś o przyszłości.

Wracając do tematu ludobójstwa, Tankian wyjaśnia:
„Uznanie (ludobójstwa Ormian) to tylko pierwszy krok w kierunku tej sprawiedliwości. Jak wyjaśniłem w filmie zespołu, przyznając się do popełnienia przestępstwa, nie płaci się za przestępstwa.”
Jak możemy więc wywnioskować z tej wypowiedzi, frontman, a także reszta członków System of a Down będą nieustępliwi w dążeniu do sprawiedliwości, oraz osiągnięcia celów, jakie sobie ustanowili. Może to budzić panikę zarówno w tureckim rządzie, jak i wśród tureckiej ludności, która nie wyobraża sobie scenariusza zwracania przejętych mień czy wypłacania odszkodowań za czyny swoich przodków, na rzecz krewnych ofiar ludobójstwa, a także klękania na oczach całego świata przed Armenią- krajem, który wraz z wszelkim dorobkiem kulturowym miał zostać unicestwiony przez Turcję podczas I wojny światowej.

Serj podsumował wywiad, wyjaśniając swoje uczucia i oczekiwania dotyczące roku 2015 następującymi słowami:
„Wielu Ormian, Greków, Asyryjczyków, Turków i wszyscy inni ludzie na całym świecie, którzy szanują historię i prawa człowieka, są zmęczeni czekaniem na rząd Turcji do przyznania się do zbrodni swoich poprzedników, są zmęczeni przekonywaniem innych rządów, takich jak w USA, aby zmusić Turcję do odrzucenia jej nieprzemyślanej, amoralnej i kłamliwej polityki. Jest wielu ludzi sumienia w Turcji, którzy postawili swoje życie na linii do walki o prawdę w tej sprawie, w tym wasz były redaktor- Hrant Dink*. Czas prawdy już nadszedł. Nie ma od niego odwrotu. ”

*Hrant Dink- był założycielem tygodnika Agos. Pisał wielokrotnie o ludobójstwie Ormian, walcząc w ten sposób o prawdę. Za swe poglądy był wielokrotnie skazywany przez turecki rząd za „obrazę tureckiej tożsamości narodowej”. Został zamordowany przed siedzibą swojej gazety w 2007r przez siedemnastoletniego, tureckiego nacjonalistę. Khatchadour Tankian- ojciec Serja nagrał pieśń upamiętniającą go (Serj udziela się w chórkach):

Reklamy

~ - autor: soadnews w dniu Grudzień 7, 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: