99 lat negowania ludobójstwa Ormian

Wydałem rozkaz – i zastrzelę każdego, kto wyrazi choć jedno słowo krytyki – że celem wojny nie jest osiągnięcie jakiejś linii geograficznej, ale fizyczna eksterminacja wrogów. Daję wam rozkaz nieugiętego i bezlitosnego zabijania wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci polskiej rasy i języka, bo tylko tą drogą zdobyć możemy potrzebną nam przestrzeń życiową. Kto w naszych czasach jeszcze mówi o eksterminacji Ormian?
– Wypowiedź Adolfa Hitlera wygłoszona w jego domu w Obersalzbergu 22 sierpnia 1939, na kilka dni przed niemiecką inwazją na Polskę i rozpoczęciem II wojny światowej.

Dzisiaj mija 99 rocznica masowej eksterminacji tureckich Ormian . 24 kwietnia 1915 roku rząd turecki wydał rozkaz aresztowania i zgładzenia bez sądu kilkuset przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Był to początek olbrzymiej operacji w wyniku której zginęło około 1,5 miliona Ormian. Motywacją tej zbrodni była Chęć stworzenia państwa jednorodnego etnicznie i wyznaniowo. Ormianie, jak i większość chrześcijan, ciążyli ku Europie, a Turcy chcieli państwa zbudowanego wyłącznie na islamie. Zamierzano zgładzić wszystkie mniejszości chrześcijańskie, a rozpoczęto od Ormian, gdyż było ich najwięcej i byli najlepiej zorganizowani.
Do dnia dzisiejszego Turcy starają się za wszelką cenę ukryć i negować tamte wydarzenia. Rząd przyznaje jedynie, że w walkach między Turkami i Ormianami, które zaczęły się w 1915 roku, było wiele ofiar po stronie Ormian, ale w żadnym wypadku nie półtora miliona, jak uważa strona ormiańska.
W związku z kolejną rocznicą Serj Tankian napisał otwarty list do ludności Turcji, który został opublikowany w turecko-ormiańskim tygodniku Agos (Tutaj możecie przeczytać całość).

Na koniec mam dla was nagranie ‚Holy Mountains’ z koncertu System Of A Down w Łodzi ubiegłego roku. Wideo zmontowałem przy użyciu 5 kamer oraz dodałem tłumaczenie wypowiedzi Serja przed rozpoczęciem utworu. Chciałem Serdecznie podziękować osobom bez których to wideo by nie powstało – Natalii Korzyckiej, Radkowi Grabowskiemu oraz Nomadowi 🙂

 

Dodatkowo załączam remix stworzony przez użytkownika Kamixer’a z okazji tej rocznicy:

Reklamy

~ - autor: soadnews w dniu Kwiecień 24, 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: